این هنر ارزشمند و زیبا که بیانگر فرهنگ و تمدن اقوام ایرانی می‌باشد ابتدا به صورت حجاری در بدنه کوه ها و روی سنگ های ساختمانی کاخ پادشاهان و بناهای تاریخی و حتی در دوران غارنشینی دیده شده است. بعدها هنر حجاری، تبدیل به حکاکی و سپس قلمزنی گردیده و نقوش و تصاویر از روی سنگهای ساختمان ها و بدنه کوها به روی سنگ های قیمتی مخصوصاً عقیق منتقل و «حکاکی» نامیده شده است .
هر ملتی کالایی نمادین دارد که دنیا آن ملت را با ذکر آن کالا بیاد می آورد؛ فرش دستباف نماد ملت ایران می‌باشد و جهان ایران را با فرش دستباف آن و فرش دست باف را با نام ایران می‌شناسد. کارشناسان فرش در سراسر دنیا می گویند فرش دستباف ایرانی بهترین و زیباترین نوع فرش در دنیا است.
میناکاری یا میناسازی هنری ایرانی و بسیارزیبا با سابقه‌ ای در حدود پنج هزار سال است و زیرمجموعه‌ی صنایع دستی ایران می‌باشد. امروزه این هنر بیشتر بر روی مس انجام می‌شود اما این هنر را می‌توان روی طلا یا نقره نیز ایجاد کرد. طلا تنها فلزی می‌باشد که به هنگام ذوب شدن مینا، اکسید نمی‌شود و به همین دلیل امکان اجرای طرحی همراه با جزئیات و با شباهت هر چه بیشتر بر روی مینا ایجاد کرد.
 معرق کاری هنری است که انواع گوناگونی دارد که میتوان به معرق کاشی، معرق چوب، معرق چرم، معرق پوست و ... اشاره نمود. به عنوان مثال برای اینکار زیبا هنرمند تکه های چوب با رنگ و جنس های متفاوت یا مواد دیگر را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد و اثر هنری زیبایی خلق می‌کند. شناخته شده ترین نوع معرق کاری، معرق چوب است. این هنر ارزشمند در شهر هایی همچون کاشان، اصفهان، یزد، سمرقند، تبریز و هرات وجود دارد.
 یکی از هنرهای دستی ایران، منبت کاری می‌باشد که جزئی از صنایع است. منبت کاری نوعی حکاکی و کنده کاری روی چوب می‌باشد که برای زیباسازی روی چوب انجام می شود و کسانی این کار زیبا را انجام می‌دهند که با استفاده از خلاقیت و دستان هنرمندشان می توانند نقش هایی برجسته روی چوب به وجود آورند. از گذشته تا کنون این هنر اصیل ایرانی مورد توجه بوده و در آثار تزئینی بسیاری به کار گرفته شده است.