آب دندون، یکی از شیرینی های سنتی و معروف ایران که سوغات استان مازندران است و به دلیل ترد بودن، به این نام مشهور است و در اصل، نام این شیرینی، ش باب دندون بوده‌ است. این شیرینی خوشمزه به عنوان جزئی از رسم و رسوم مردم استان مازندران برای مراسم عروسی در سایز بزرگ درست شده و 
 گل گاو زبان گیاه دارویی بسیار مفیدی است که دارای خواصیت های درمانی زیادی است. ایرانی ها از گذشته تا کنون با فواید گل گاو زبان آشنا هستند و گل ها و برگ های گل گاو زبان را خشک می کنند و از آن برای تهیه دمنوش و چای و عرق گل گاو زبان استفاده می نمایند.
شربت سکنجبینشربت سکنجبین یکی از شربت های بسیار خوشمزه ایرانی می‌باشد که فواید درمانی بسیاری دارد. با مصرف شربت سکنجبین می توانید مشکلات ادراری، درد معده و نفخ شکم، کاهش بینایی و ... را رفع کنید. کسانی که از این مشکلات رنج می‌برند، بهتر است سکنجبین را کاهو میل کنند. 
خواص شربت خاکشیرشربت خاکشیر به دلیل دارا بودن دانه هایی که آب زیادی در درون خود جذب و ذخیره می کنند، می تواند در زمان تشنگی نوشیدنی بسیار مناسبی باشد. در دستگاه گوارش، دانه های خاکشیر، آب را در درون خود نگه داشته و به تدریج آب مورد نیاز را به بدن می‌رسانند و نیاز بدن را در مدت طولانی تری نسبت به آبی که می‌نوشید، تامین می‌کنند. 
گیاه تخم شربتی، خود رو و شبیه به گیاه ریحان می‌باشد ولی برگ ها و تخم های ریزتری دارد. ساقه های مربع شکل و گل هایش مایل به صورتی و قرمز می‌باشد. در اوایل بهار این گیاه را در بیابان ها و کوهستان ها میتوان یافت. این گیاه نام های دیگر دارد اعم از: اوقیمن، بادروج، حوک، تره خراسانی، صریرا، بورنگ و بادروج ابیض.