خاکشیر

خاکشیر

خواص شربت خاکشیر

شربت خاکشیر به دلیل دارا بودن دانه هایی که آب زیادی در درون خود جذب و ذخیره می کنند، می تواند در زمان تشنگی نوشیدنی بسیار مناسبی باشد. در دستگاه گوارش، دانه های خاکشیر، آب را در درون خود نگه داشته و به تدریج آب مورد نیاز را به بدن می‌رسانند و نیاز بدن را در مدت طولانی تری نسبت به آبی که می‌نوشید، تامین می‌کنند. 

 اما به دلیل اینکه این نوشیدنی را با شکر شیرین می‌نمایند، باید در میزان استفاده از آن احتیاط کرد زیرا مصرف بیش از اندازه آن موجب چاقی و اضافه وزن می شود. بهتر است این نوشیدنی را بدون شکر مصرف کنید و یا برای شیرین کردن آن از شیرینی های طبیعی مانند عسل استفاده نمایید.

گیاه خاکشیر

خاکشیر گیاهی است که در دشت و کوهستان یافت می‌شود و ساقه آن تا حدودا یک متر رشد می‌کند. قسمت پایینی این گیاه کرک دار می‌باشد، در حالیکه قسمت بالایی آن بدون کرک است. خاکشیر، تخم این گیاه است که ریز و کمی بلند می‌باشد و معمولا به دو رنگ وجود دارد که یکی از آنها قرمز (دارای طعم کمی تلخ) و رنگ دیگری قرمز تیره می باشد. گل های این گیاه زرد روشن است که از خانواده شب بو می باشد. 

تکثیر این گیاه در فصل های بهار یا پائیز با کاشتن دانه های خاکشیر صورت می‌گیرد. برای انجام این کار، دانه های رسیده ی خاکشیر را در زمین نسبتاً مرطوب می پاشند

در حین انجام کاشت خاکشیر باید به فواصل کاشت این گیاهان توجه نمود و آن ها را در امتداد طولی با فواصل معینی کاشت کنند و سپس فاصله هر گیاه از گیاه دیگری را با خارج نمودن پایه های اضافی مرتب نمایند. همچنین رعایت مراقبت های لازم در این دوره، از قبیل کود دادن زمین، کندن علف های هرز و ... طبق معمول باید انجام شود. برداشت این محصول هم به صورت دستی و هم به وسیله ماشین های کشاورزی کمباین انجام می‌شود.

خواص درمانی شربت خاکشیر

شربت خاکشیر برای بدن بسیار مفید است و خواص درمانی زیادی دارد اعم از درمان لاغری، دفع سنگ کلیه، درمان و تسکین التهاب مجاری ادراری و کلیه، رفع بوی بد دهان و ...

درمان لاغری با شربت خاکشیر

برای افزایش وزن و درمان لاغری می‌توانید هر روز صبح ناشتا قبل از صبحانه، خاکشیر را با شیر مخلوط کرده و میل نمایید. به این صورت می توانید با نوشیدن این شربت به مرور زمان به درمان لاغری و افزایش وزن خود کمک کنید. در صورتی که شیر تازه و طبیعی باشد، میزان تاثیرگذاری این نوشیدنی بیشتر می شود، بنابراین بهتر است از شیر طبیعی و روستایی استفاده نمایید و البته توجه داشته باشید که از پاکیزه بودن و سلامت شیر مطمئن شوید.

دفع سنگ کلیه به وسیله خاکشیر

مخلوط خاکشیر و ترنجبین (شیرابه‌های برگ و ساقه‌های گیاه خارشتر) برای درمان سنگ کلیه بسیار مفید است. 3 قاشق غذاخوری ترنجبین را در یک لیوان آب به مدت 5 ساعت بخیسانید و سپس آن را صاف کنید. بعد آن را با 2 قاشق غذاخوری خاکشیر مخلوط کرده و آن را میل نمایید. نوشیدن این مخلوط به صورت روزانه برای دفع سنگ کلیه بسیار مفید است. همچنین با نوشیدن این شربت گیاهی به مرور شاهد روشنی پوست و از بین رفتن لک ها پوستی خود خواهید بود.

طرز تهیه شربت خاکشیر

شربت خاکشیر، یک نوشیدنی پر طرفدار ایرانی که دارای فواید زیادی است، به عنوان یک سم زدای طبیعی برای پوست و کبد میباشد. برای تهیه این نوشیدنی خوشمزه ابتدا باید دانه های خاکشیر را بشورید و سپس آن را با آب و شکر، کمی گلاب و یخ ترکیب نمایید و میل کنید. این نوشیدنی در فصل های گرم برای جلوگیری از گرما زدگی بسیار مناسب است.

0
سکنجبین
تخم شربتی
 

نظرات کاربران منزلت

شما اولین نفری باشید که نظر خود را مینویسد!
مهمان
سه شنبه, 01 تیر 1400