گل گاو زبان

گل گاو زبان

 گل گاو زبان گیاه دارویی بسیار مفیدی است که دارای خواصیت های درمانی زیادی است. ایرانی ها از گذشته تا کنون با فواید گل گاو زبان آشنا هستند و گل ها و برگ های گل گاو زبان را خشک می کنند و از آن برای تهیه دمنوش و چای و عرق گل گاو زبان استفاده می نمایند.

آشنایی با گیاه گل گاو زبان

گل گاوزبان گیاهی علفی است که بلندی ساقه آن حدودا 60 سانتی متر است و دارای ساقه های شیاردار و خاردار می‌باشد و برگ های آن مخملی و پوشیده از تارهای خشن است. این گیاه خود رو می‌باشد و بیشتر در دامنه کوه های البرز یافت میشود و دارای گونه های بسیاری است که بخش مصرفی آن گل های و برگ های آن می‌باشد.      

خواص گل گاو زبان

مزاج گل گاوزبان در طب سنتی گرم و تر و سرشار از آنتی اکسیدان، اسید گاما لینولئیک، کولین، فلاونوئید، ویتامین های B، ویتامین C، آنتو سیانین، کلسیم، منیزیم، آهن و پتاسیم می باشد.

 فواید گل گاو زبان

– بهبود گردش خون و درمان فشار خون
– درمان سرماخوردگی و تنگی نفس
– درمان وسواس با گل گاو زبان
– تقویت کننده اعصاب و روان
– مفید برای دیابت و قند خون
– درمان بیماری های دهان
– درمان بیماری های قلبی
– پیشگیری از سرطان
– ترک اعتیاد به الکل
– تصفیه کننده خون
– ضد روماتیسم

تقویت کننده اعصاب و روان با گل گاو زبان

دمنوش گل گاو زبان برای تقویت کننده حواس پنجگانه و اعصاب و روان بسیار مفید و همچنین نشاط آور است واختلال حواس را درمان می‌نماید.

درمان سرماخوردگی و تنگی نفس

اگر دمنوش گل گاو زبان را به همراه کمی عسل و لیمو عمانی مصرف کنید، برای درمان تنگی نفس، آسم های خفیف، سرفه های مزمن، گلودرد و سرماخوردگی بسیار مفید است. این دمنوش و به صورت مرهمی قوی برای سرفه های فصل سرما می‌باشد. می‌توانید گیاه گل گاوزبان را با سنبل الطیب، بابونه و شقایق مخلوط نموده و دم کنید. حاصل دم کرده ی این چند گیاه را روزی 3-2 بار برای درمان سرفه های خشک بنوشید.

فواید گل گاو زبان برای پوست و مو

عُصاره برگ گل گاوزبان که ترکیبی نرم کننده دارد، برای پوست خشک و برطرف نمودن خارش های پوستی استفاده میشود و برای درمان جوش های عصبی روی پوست مفید است و می توانید آن را روی جوش ها بمالید. همچنین اگر روغن گل گاوزبان را بر روی سرتان بمالید و ماساژ دهید، سبب کاهش بسیاری از مشکلات پوست کف سر و مو می شود و شوره و خارش سرتان درمان می‌کند و باعٍث میشود گیسوانتان درخشان و پر پشت شود.

زیان گل گاو زبان در دوران بارداری و شیردهی


مصرف گل گاو زبان برای زنان شیرده و کودکان بسیار مضر است و در دوران بارداری به دلیل داشتن آلکالوئیدها باعث آسیب به جنین می شود. زنان باردار باید توجه کنند که از هرگونه مصرف خودسرانه انواع دم کرده های گیاهی یا جوشانده ها در دوران بارداری خودداری نمایند.

طرز دم کردن گل گاو زبان

دو الی پنج مثقال گل گاوزبان را با نیم لیتر آب جوش، روی حرارت غیر مستقیم سماور یا بخار کتری بگذارید و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد، سپس این نوشیدنی پر فایده را بنوشید.

0
شیرینی آب دندون
سکنجبین
 

نظرات کاربران منزلت

شما اولین نفری باشید که نظر خود را مینویسد!
مهمان
سه شنبه, 01 تیر 1400