ائل گلی

ائل گلی

تبریز یکی از شهر های دیدنی با جذابیت های فراوان است که می توان ساعت ها در این شهر زیبا قدم زد و از جلوه های زیبا و تماشایی آن لذت برد. اولین جایی که در تبریز به مسافران پیشنهاد می شود، پارک مشهور ایل گلی می‌باشد. تقریبا هر گردشگری که از این شهر دیدن کرده باشد از ایل گلی هم دیدن کرده و خاطرات خوشی را از به همراه خود برده است.

مجموعه تفریحی ایل گلی

 ایل گلی که با نام های ائل گلی، ائل گولی، شاه گلی و شاه گولی نیز شهرت دارد، مهمترین گردشگاه و مجموعه تفریحی تبریز می‌باشد که در جنوب شرق این شهر واقع شده است. ایل گلی به شکل اکثر باغ های قدیمی ایرانی است که از استخر (دریاچه) و عمارت کلاه فرنگی (کاخ ایل گلی) در میان باغی بزرگ و درختانی سر به فلک کشیده، برخوردار است. در کنار این دیدنی ها، پارک ایل گلی دارای جذابیت های دیگری نیز می‌باشد که از جمله آنها می توان به لونا پارک، مجمتع اسکیت، مرکز مینی گلف، رستوران ها، کافه ها، دکه های خیابانی و تالار اندیشه اشاره نمود. قایقرانی در دریاچه ایل گلی، هیجان گردش در شهربازی، پیاده روی و پیک نیک در باغ دلگشا و باصفای آن، شکم گردی به ویژه لقمه های دلچسب و داغ تخم مرغ، سیب زمینی و کره آب شده، قسمتی از تفریحات این پارک مشهور است.

به دلیل وجود عمارت تاریخی کاخ ایل گلی در این پارک دیدنی، این مکان در 27 بهمن 1387 با شماره 24774 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

استخر یا دریاچه ایل گلی

استخر یا دریاچه پارک ایل گلی، یکی از قسمت های اصلی این تفریگاه بزرگ و تماشایی می‌باشد و زیبایی خاصی به کل این مکان بخشیده است. این استخر که به دلیل بزرگی، به آن دریاچه ائل گلی (شاه گلی) نیز می گویند، 5.5 هکتار وسعت دارد و می تواند تا 720,000 مترمکعب آب را در خود جای دهد. دریاچه ابعادی 200 در 200 متر دارد و به مانند نگینی درخشان در میان پارک ایل گلی می باشد. عمق استخر در عمیق ترین قسمت آن حدود 12 متر است؛ اما در گوشه شرقی این عمق بین 3 تا 6 متر متغیر است. 

البته در گذشته استخر ابعاد بزرگتری داشت و کف آن نیز طبیعی بود؛ اما اکنون به دلیل وجود باغچه ای در اطراف، ابعادش کاهش پیدا کرده است. آب دریاچه از یکی از شعبه های رودخانه لیقوان که در نزدیکی روستای چاوان جاری است، تامین می شود و به صورت جویباری کوچک از جنوب شرقی دریاچه به درون آن جاری می‌شود. علاوه بر این، آب آبشارهای مصنوعی که در تپه روبرویی دریاچه جاری اند نیز در انتها به استخر شاه گلی می ریزد.

کاخ ایل گلی

کاخ ایل گلی یا عمارت کلاه فرنگی بنایی هشت ضلعی و دو طبقه می‌باشد. این کاخ یکی از نمادهای شهر تبریز است و قدمت آن به دوران آق قویونلوها باز می گردد. سازه ای زیبا و الماسی شکل با گنبدی کوچک بر فراز آن که تا پایان دوره قاجار، گردشگاهی برای شاهزادگان درباری بوده و امروزه به رستوران و تالاری برای پذیرایی از مسافران و مردم تبدیل شده است. این عمارت زیبای دو طبقه به وسیله‌ خیابانی از سمت ضلع جنوبی دریاچه به قسمت های دیگر پارک متصل شده و مانند شبه جزیره ای در استخر شاه گلی خودنمایی می‌کند.

دریاچه ایل گلی جذابترین و تماشایی ترین بخش پارک می‌باشد که بسیاری برای لذت بردن از چشم انداز و زیبایی های آن به این پارک می‌آیند. انعکاس درختان، کاخ ایل گلی و نورپردازی های تماشایی آن در آبِ استخر در فصل های بهار و تابستان لذت پیاده روی اطراف آن را دوچندان می‌کند. جلوه بی نظیر و هزار رنگ پاییزِ باغ در زلال دریاچه و چشم انداز سپید و یخ زده آن در زمستان سرد و پر برف تبریز نیز بسیار دیدنی و چشم نواز می‌باشد. هر چند، یخ زدن دریاچه برای ماهی هایی که در آب استخر هستند چندان خوشایند نمی‌باشد زیرا آنها نمی توانند در زمان یخ زدگی، به سطح آب بیایند و به همین دلیل رشدشان کند می شود.

1
عمارت عالی قاپو
هنر قلم زنی
 

نظرات کاربران منزلت

شما اولین نفری باشید که نظر خود را مینویسد!
مهمان
پنج شنبه, 15 خرداد 1399