روستای شهرستانک / البرز

روستای شهرستانک / البرز

روستای شهرستانک طبیعتی چشم‌ نواز در ۵۴ کیلومتری شمال غربی کرج قرار دارد. با آنکه شهرستانک روستایی ییلاقی می باشد، پاییزش از تابستانش هم معروف‌تر و زیباتر است. برای سفر یک روزه به این روستا، می‌توانید جوری برنامه‌ریزی کنید که صبح آنجا باشید و تا بعد از ظهر هم در روستا و طبیعت اطرافش بچرخید.

​در نزدیکی این روستا د از کاخ ناصری هم  می توانید دیدن کنید. این کاخ درحدود سال‌های ۱۲۹۵ قمری به دستور ناصرالدین شاه ساخته شده است  و  در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسیده است. این کاخ غیرمسکونی می باشد و درِ اتاق‌ها بسته است؛ تقریبا تمام کاخ دوره ناصری تخریب شده و فقط یک ساختمان که در دوره پهلوی دوم مرمت شده بود سرپا می باشد. در این کاخ فقط روزهای صبح جمعه برای بازدید باز می‌شود. در ضلع شرقی کاخ یک سنگ بزرگ قرار دارد که ارتفاعش بیشتر از چهار متر است و کتیبه‌ای روی آن کنده‌کاری شده است. اگر از مردم روستا پرس و جو کنید ، می‌گویند زمانی ناصرالدین شاه اینجا مشغول استراحت بوده که این سنگ از کوه روبه‌رو پایین می‌آید و متوقف می‌شود. بعد شاه قاجار دستور می‌دهد شرح این ماجرا را روی این سنگ بکنند. اما نوشته‌های روی سنگ دیگر خوانا نیست و فقط می‌توانید کنارش عکس بگیرید.

​بعد از تماشای کاخ می‌توانید به روستا برگشته یا به سمت کوه و قلعه دزدبند بروید. مسیر سمت چپ کوه شاه‌نشین به سمت قلعه می باشد . حدود نیم ساعت تا بالای قلعه مسیر دارید. البته فقط چند دیواره از این قلعه باقی مانده و اگر تجربه چندانی در کوهنوردی ندارید، بهتر است بالا نروید. اگر از کاخ عبور بکنید و به سمت شمال آن بروید به چشمه‌ای برخورد می کنید  که از زیر سنگی بزرگ می‌جوشد. آب چشمه زلال و پاکیزه است و به رودخانه می‌ریزد. نزدیک چشمه درختان خودروی گردو، گیلاس و آلبالو روییده که در فصل تابستان  میوه دارند. 

​بعد از آن بد نیست به درخت کهنسال سرو سری بزنید که محلی‌ها آن را به اسم «هورست» می شناختند. این درخت حداقل چندصد سال عمر دارند، ارتفاعش حدود ۱۷ متر و پهنایی در حدود ۱۴ متر دارد. باید از سمت جنوب‌شرقی روستا از یک مسیر خاکی بالا بروید. حدود ۲۰ دقیقه تا رسیدن به درخت زمان نیازدارید. اگر از روستاییان بپرسید راه رسیدن به آن را نشانتان می‌دهند. دهیاری شهرستانک در حال ساخت یک مسیر مناسب‌تر برای دسترسی به این درخت تاریخی می باشد.

​برای ناهار حتما  بیاد داشته باشید که ملزومات را پیش از آنکه ورود به شهرستانک تهیه کنید یا از منزل همراه خود بیاورید، چون در روستا و مسیر پیاده‌روی تا کاخ هیچ امکانات رفاهی‌ای وجود ندارد. البته بهترین غذا بعد از پیاده روی یک غذای سالم و سبک می باشد . در خود روستا چند بقالی وجود دارند که می‌توانید چیزهایی را که فراموش کرده‌اید از آنها خرید کنید. سوغات شهرستانک گردو، عسل و لبنیات است. بقالی‌های روستا ماست محلی خوبی دارند که نباید تجربه آن را از دست داد. آقای غلامی یکی از معروف‌ترین و بهترین ماست‌های شهرستانک را دارد. البته تمام روستاییان شهرستانک ماست و پنیرهای محلی خوبی دارند که اگر با آنها آشنا شوید، تخفیف خوبی خواهید گرفت.

​بسته به انتخابتان، می‌توانید در روستا ناهار بخورید یا وسایلتان را تا نزدیک کاخ ناصری برده و نزدیک کاخ، محوطه باز و مسطحی وجود دارد که از کنارش رودخانه هم عبور می‌‌کند. روستا دو مسجد دارد که برای نماز و استفاده از سرویس‌های بهداشتی می‌توانید آنجا بروید.

​ ​مسیر دسترسی به روستای شهرستانک

در حال حاضر بهترین مسیر دسترسی به شهرستانک، راه آسفالته ۸ کیلومتری‌ می باشد  که از جاده کرج-چالوس، نرسیده به گچسر منشعب شده  است و انتهای آن به شهرستانک منتهی می‌شود. آزادراه تهران- شمال هم در آینده از نزدیکی شهرستانک خواهد گذشت. بهترین حالت برای رسیدن به شهرستانک این است که صبح زود راه بیفتید تا قبل از هشت صبح آنجا هستید.در جاده چالوس پس از حدود ۴۴ کیلومتر رانندگی و بعد از عبور از روستای آسارا، در سمت راست جاده به دو راهی شهرستانک می‌رسید. تابلوی بزرگ سبزرنگی مسیر روستا را نشان شما می دهد. از آنجا تا خود روستا حدود ۱۰کیلومتر راه آسفالته دارید.

​اگر با تاکسی یا اتوبوس‌هایی که از جاده چالوس راهی شهرهای شمالی می‌شودبه سفر می روید، می‌توانید در دوراهی شهرستانک پیاده شده و منتظر خودروهای عبوری بشوید. امکان دارد مخصوصا وقت برگشت، وسیله نقلیه مناسب نیابید. به همین خاطر توصیه ما این است که با تورهای مسافرتی یا وسیله نقلیه شخصی به شهرستانک بروید، مگر آنکه بخواهید از لب جاده تا روستا را هم پیاده بروید.

کوه پیمایی از توچال به شهرستانک

می‌توانید از قله توچال هم به شهرستانک برسید. از سمت غرب توچال به سمت پایین که سرازیر بشوید، پس از یک ساعت پیاده‌روی به قله شاه‌نشین در شهرستانک می‌رسید. تا انتهای  این مسیر حدود یک ساعت و نیم پیاده ‌راه دارید. مسیر راحت و سبک است. بعد از حدود ۲۰ دقیقه از روستا خارج و وارد راه ییلاقی بیرون روستا می‌شوید. می‌توانید وارد کوچه‌باغ‌های اطراف شوید و گشتی بزنید اما مسیر مستقیم به کاخ ناصری می‌رسد. جاده ناصری، راهی که از زمان های دور شهر ری را به مازندران متصل می‌کرد و در دوره قاجار توسعه یافت، از این آبادی می‌گذرد و کوهنوردان هنوز هم از این مسیر استفاده می‌کنند.

0
۷ مورد از جاذبه های دیدنی تلاوی | Telavi در گرجستا...
خواص سبزی پلو با ماهی
 

نظرات کاربران منزلت

شما اولین نفری باشید که نظر خود را مینویسد!
مهمان
پنج شنبه, 15 خرداد 1399