فرش دستباف

فرش دستباف

هر ملتی کالایی نمادین دارد که دنیا آن ملت را با ذکر آن کالا بیاد می آورد؛ فرش دستباف نماد ملت ایران می‌باشد و جهان ایران را با فرش دستباف آن و فرش دست باف را با نام ایران می‌شناسد. کارشناسان فرش در سراسر دنیا می گویند فرش دستباف ایرانی بهترین و زیباترین نوع فرش در دنیا است.

متخصصان و باستان شناسان معتقدند تاریخچه تولید و بافت فرش در ایران به دوران صفویه (۱۷۳۶-۱۵۰۱ میلادی) برمی گردد و قرن ۱۶ و ۱۷، آغاز شکوفایی هنر فرش بافی در ایران بوده.۳۰ درصد از بازار صادرات فرش دستباف در دنیا، در دست کشور ایران است و حدود یک سوم فرش دستباف کل دنیا توسط ایرانیان بافته می شود. 

فرش‌ دستباف ایرانی در سه قالب اصلی خشتی ، ترنج و افشان بافته می‌شود که لچک ترنج بیش از همه طرفدار دارد و اکثر فرش ‌هایی که در خانه ‌های ایرانی می‌بینید طرح ترنج می‌باشد که دارای حاشیه ‌های پهن در اطراف و طرح ‌های بیضی و دایره‌ای در میانه است که این طرح در فرش های دستباف، از معماری دوره اشکانیان الهام ‌گرفته شده است.
فرش دستباف علاوه‌ بر ارزش هنری والاتری که نسبت به فرش ماشینی دارد دارای ویژگی‌های برتر دیگری هم هست. به طور کلی فرش دستباف، از دور و نزدیک جلوه زیبایی دارد و میدرخشد.

ویژگی های فرش دستباف مرغوب

1. یکی از ویژگی های فرش دستباف این است که در فرش دستباف، چند سانتی متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت های پایین و بالا وجود دارد که در واقع این یکی از مشخصه های فرش دستباف می‌باشد و عیب به شمار نمی‌آید، در صورتی که در قالیچه های کوچک به چشم می آید.توجه داشته باشید با تا کردن فرش دستباف از وسط می توانید از تقارن آن اطمینان حاصل نمایید.

2. از دیگر ویژگی های یک فرش دستباف تقارن رنگ است که باید به آن توجه نمود. هنگام خرید فرش دستباف به تقارن رنگ در قسمت های متقارن توجه نمایید و حتما در نور طبیعی آن را بررسی کنید و این نکته را مورد توجه قرار دهید که رنگ فرش دستباف در جهت خواب آن تیره تر به نظر می‌آید. همچنین توجه کنید که هندسه و اشکال طرح جایی ناتمام نباشد. 

3. ویژگی دیگر یک فرش دستباف، پرز فرش است که باید انعطاف پذیر و درخشان باشد. اگر قسمت انتهایی پرز با رنگ سطح فرش دستباف اختلاف داشته باشد، نشانه این است که با رنگ های جوهری فرش را رنگ کرده اند و ممکن است رنگ بدهد. یک فرش دستباف با پرز خشن سخت تر تمیز می شود.

4. فرش دستباف تنها کف پوشی است که بر اثر پا خوردن، نور و شست و شو زیبایی های آن مضاعف گردیده و هیچ گاه چشم نوازی خود را از دست نمی‌دهد که این یکی از ویژگی های فرش دستباف است. بالاخص اگر که فرش دستباف با استفاده از مواد رنگزای طبیعی رنگ شده باشد. فرش دستباف هر چه بیشتر پا بخورد و هرچه بیشتر بماند ارزش مالی و هنری‌اش بیشتر می‌شود.

5. فرش دستباف در تابستان سرد است و در زمستان گرم، اما فرش ماشینی به خاطر مواد پلاستیکی‌اش این ویژگی را ندارد.

6. مساله دیگر در مورد رنگ فرش دستباف است. برای اینکه خیالتان راحت شود که یک فرش دستباف مرغوبی خواهید خرید قبل از پرداخت وجه به فروشنده با یک دستمال نمدار روی قسمتی از فرش دستباف بکشید، اگر رنگ فرش دستباف مصنوعی باشد فرش به دستمال رنگ می‌دهد. 

7. فرش دستباف با الیاف طبیعی بافته شده است. یقین داشته باشید که چون مواد تشکیل دهنده فرش دستباف از طبیعت گرفته شده و به هیچ وجه از الیاف مصنوعی استفاده نمی شود، به تامین سلامت جسمانی شما کمک خواهد کرد. بعضی از الیاف مصنوعی برای بیماری‌هایی مانند آسم خطرناک و حساسیت بر انگیز بوده و برای کودکان نیز زیان آورند. اما الیاف طبیعی در فرش دستباف هیچگونه حساسیتی بوجود نمی‌آورند.

8. طرح‌ها و رنگ‌های متنوع فرش دستباف آرامش روحی و روانی شما را تامین و موجبات لذت بردن در زندگی را برای شما فراهم می نماید که این خود از ویژگی های یک فرش دستباف است.

9. با توجه به استفاده از پشم و ابریشم و پنبه به عنوان مواد اولیه در قالی دستباف هیچگاه شاهد تولید الکتریسیته‌ی ساکن از فرش دستباف نخواهید بود، که این از ویژگی های یک فرش دستباف است و مزیتی است که نسبت به بسیاری از کف پوش های دیگر ملموس و قابل توجه است.

10. از دیگر ویژگی های یک فرش دستباف عمر و ماندگاری آن می‌باشد. فرش دست باف نسبت به همه ی کف پوش‌های دیگر از عمر چند برابری برخوردار بوده و قابلیت بسیار بالایی برای پاکیزگی و تنظیف دارد.

1
هنر قلم زنی
میناکاری
 

نظرات کاربران منزلت

شما اولین نفری باشید که نظر خود را مینویسد!
مهمان
پنج شنبه, 15 خرداد 1399